Race results

AAMI Victoria Derby Day

Race name  Winner Jockey Trainer Second place Third place
Network 10 Carbine Stud Stakes Crosshaven D.W. Stackhouse Tom Dabernig & Ben Hayes Aysar
Horrifying (NZ)
Endanger
G.H.Mumm Wakeful Stakes Victoria Quay J. Kay Tony & Calvin McEvoy Personal Tyche Goddess
TAB Stakes Kemalpasa C. Williams Richard & Chantelle Jolly Order of Command Bold Star
Lexus Hotham Stakes Ashrun (FR) K. McEvoy A. Wohler Sound (GER) Future Score (IRE)
TAB Empire Rose Stakes Shout The Bar D. Oliver G. Waterhouse & A. Bott Odeum Forbidden Love
Coolmore Stud Stakes September Run C. Williams C. Waller Swats That Wild Ruler
AAMI Victoria Derby Johnny Get Angry (NZ) L. King D.L. Pagan Hit The Shot Young Werther (NZ)
Kennedy Cantala Yulong Prince (SAF) D.M. Lane C. Waller Cascadian (GB) Rock
Furphy Sprint Fiesta H. Bowman C. Waller Too Good Too Hard Zaniah

 

Lexus Melbourne Cup Day

Race name  Winner Jockey Trainer Second place Third place
Darley Maribyrnong Plate Finance Tycoon L. Nolen Tom Dabernig & Ben Hayes Ingratiating Marine One
World Horse Racing Desirable Stakes No Restriction D. Bates A. Alexander Pride of Jenni Ripper Rita
Schweppervescence Plate Alleboom C. Williams Richard & Chantelle Jolly Hard Landing Mr Moppett
The Macca's Run Sin to Win (NZ) L. Currie Tom Dabernig & Ben Hayes Naval Warfare (IRE) Yonkers (USA)
TAB Trophy Ain'tnodeeldun D. Lane Anthony & Sam Freedman Confrontational Grinzinger Lord
Grinders Coffee Roasters Trophy Outrageous  W.A. Pike Michael, Wayne & John Hawkes Ocular The Difference
Lexus Melbourne Cup Twilight Payment (IRE) J. McNeil Joseph O'Brien Tiger Moth (IRE) Prince of Arran GB)
Furphy Plate Purple Sector (NZ) C. Williams John Thompson Gold Fields Odeon (NZ)
The Hong Kong Jockey Club Stakes Rich Hips M. Dee T. Busuttin & N. Young Lyre Wild Vixen
MSS Security Sprint Exhilarates K. McEvoy James Cummings The Astrologist Sirius suspect

 

Kennedy Oaks Day

Race name  Winner Jockey Trainer Second place Third place
TCL TV Stakes Tralee Rose K. McEvoy S. Wilde Tragic Ocean's Thirteen
Darley Ottawa Stakes Dosh J. Childs G.M. Begg Nice For What Butter Blonde
G.H.Mumm Century Stakes Ancestry M. Poy P. J. Stokes Garner Villami
Twitter Trophy Irish Flame (NZ) D. Stackhouse M. B. Scott Hangman (IRE) Savaheat (NZ)
Off The Track Subzero Handicap Berdibek H. Bowman J. O'Shea Star Missile Mr Tipla
Inglis Bracelet Rocha Clock H. Bowman J. O'Shea Re Edit Game Of Thorns
Melbourne Cup Carnival Country Final Do You Reckon K. McEvoy J.Sandhu Kaplumpich Tatunka
Kennedy Oaks Personal D. Oliver T. Dabernig & B. Hayes Salto Angel (NZ) Montefilia
Network 10 Red Roses Stakes Written Beauty W.A. Pike M, W & J. Hawkes Marboosha Celestine

 

Seppelt Wines Stakes Day

Race name  Winner Jockey Trainer Second place Third place
Very Special Kids Pin and Win Trophy Barade (FR) D. Bates A. Alexander Almania (IRE) Kissinger (NZ)
The Amanda Elliott Shelby Cobra B. J. Melham M. Moroney Tommy Gold (NZ) Deep Speed
Network 10 Chatham Stakes Sansom B. Allen P. J. Stokes Morvada Bold Star
Nova100 Trophy Power Scheme J. McNeil Tom Dabernig & Ben Hayes Beehunter Right You Are
Queen Elizabeth Stakes True Self H. Bowman W. P. Mullins Pondus Chapada
Darley Sprint Classic Bivouac  G. Boss J. A. Cummings Nature Strip Libertini
TAB Matriarch Stakes Affair to Remember M. Poy D. O'Sullivan Paradee Toffee Tongue (NZ)
Seppelt Mackinnon Stakes Arcadia Queen L. Currie G & A Williams Fifty Stars Melody Belle
Seppelt Drumborg Grand Handicap Leiter L. Nolen T.J Hughes I'm Telling Ya Plaquette